Śp. Józef Kocurek
Pochodził z katowickich Bogucic, z rodziny o patriotycznych i powstańczych tradycjach. Wśród jego przodków byli m.in. Kazimierz Skiba - przedostatni sołtys wsi Katowice oraz Zofia Koniarkowa – uczestniczka powstań śląskich i przedwojenna radna Katowic.
Był jednym ze współzałożycieli Związku Górnośląskiego. Od początku powstania Koła Terenowego Związku Górnośląskiego w Bogucicach aż do ostatnich dni życia był jego przewodniczącym. Z Jego inicjatywy Koło m.in. fundowało stypendia dla najlepszych uczniów i studentów dzielnicy w ramach tzw. „przeglądu świadectw".
Był Radnym Miasta Katowice od 1990 roku i Wiceprezydentem Katowic w latach 1998-2010. Odpowiadał za jedne z największych inwestycji w mieście m.in. Drogową Trasę Średnicową. Do ostatnich chwil życia był oddany ziemi śląskiej, a w szczególności mieszkańcom Katowic. Pan Józef Kocurek był zawsze serdeczny i przyjazny wobec każdego napotkanego przez siebie człowieka. Zmarł 28 lutego 2011 roku, w wieku 62 lat.
Nagroda im. Józefa Kocurka w dziedzinie działalności społecznej przyznawana jest corocznie przez Prezydenta Miasta Katowice na podstawie regulaminu przyjętego Zarządzeniem nr 558/2019 z dnia 25 września 2019 roku za szczególne zaangażowanie na rzecz mieszkańców miasta Katowice, bez względu na obszar działania i rodzaje podejmowanych aktywności.
Dotychczasowi laureaci:
2023
Mikołaj Rykowski
Prezes Fundacji Wolne Miejsce, pomysłodawca największych w Polsce stacjonarnych Wigilii i Śniadań Wielkanocnych dla Samotnych, założyciel dwóch sklepów socjalnych „Spichlerz" w Katowicach, twórca „Ministerstwa ds. Samotności" skierowanego do osób w wieku senioralnym utworzonego w 2023 roku.
2022
Marian Stolecki
Członek Katowickiego Stowarzyszenia Trzeźwościowego „Dwójka" od 1991 roku (od 1996 Zastępca Prezesa) - z podejmuje działania nakierowane na pomoc mieszkańcom Katowic zmagającym się z problemem uzależnienia i współuzależnienia.
2021
Jolanta Grabowska-Markowska
prezes pierwszego na Śląsku stacjonarnego hospicjum dla dorosłych oraz pierwszego w Polsce stacjonarnego hospicjum dla dzieci; 30 lat aktywności społecznej.
2020
Erwin Grzegorzek
60 lat pracy społecznej
- sam
projektował i zakładał zieleńce oraz zajmował się ich konserwacją na
osiedlach, w przedszkolach, szkołach, domu dziecka, kościołach, klasztorach
oraz przy pomnikach Pamięci Narodowej
2019
Ignacy Walenty Nendza
Aktywista zaangażowany w wychowanie młodego pokolenia w zakresie rozwijania zamiłowania do świata natury i górskich pasji
2018
2017
Elżbieta Zacher
Działaczka na rzecz poprawy wizerunku Nikiszowca i aktywizacji mieszkańców do działań prospołecznych
2016
Bolesław Bobrzyk
Aktywny działacz na rzecz edukacji przyrodniczej i leśnej
2015
Jadwiga Charyga
Działaczka społeczna z dzielnicy Katowice - Bogucice
2014
Bogdan Nowak
Działacz społeczny w dzielnicy Ligota-Panewniki
2013
s. Anna Bałchan
2012
Eugeniusz Poloczek
Prezes Trzeźwościowego Stowarzyszenia Kulturalno-Turystycznego w Katowicach