Szanowni Państwo,
informujemy, że w mieście Katowice nadal wszystkie punkty
nieodpłatnej pomocy prawnej/nieodpłatnego poradnictwa
obywatelskiego działają tylko i wyłącznie w formie zdalnej (do
odwołania), tj. porady prawne udzielane są za pomocą środków
porozumiewania się na odległość (telefon, mail, komunikator)
wobec czego nie ma możliwości samodzielnego zapisu na poradę przez
stronę internetową.
Zapisy w czasie funkcjonowania punktów w sposób zdalny
przyjmowane są tylko i wyłącznie telefonicznie pod nr tel. (32)
259 3736 w następujących dniach i godzinach:
poniedziałek, wtorek, środa w godz. 7.30 - 15.30,
czwartek w godz. 7.30 - 17.00,
piatek w godz. 7.30 - 14.00.
UWAGA!
W czasie funkcjonowania punktów w formie zdalnej bezpośrednie telefony do punktów podane w wykazie są nieczynne.

Funkcjonowanie punktów nieodpłatnej pomocy
prawnej/nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego w mieście Katowice w
czasie ogłoszonego na terenie kraju stanu epidemii
Informujemy, że od dnia 18 marca 2020 r. nastąpiła zmiana sposobu udzielania porad prawnych we wszystkich 12-stu punktach nieodpłatnej pomocy prawnej/nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego na terenie miasta Katowice.
Wprowadzono następującą procedurę umożliwiającą korzystanie z ww. poradnictwa przez osoby uprawnione:
- osoba uprawniona chcąca skorzystać z poradnictwa rejestruje się na poradę prawną pod numerem tel. (32) 259 37 36.
W związku z obowiązującym na terenie kraju stanem epidemii zniesiono obowiązek składania oświadczeń przez osoby uprawnione chcące skorzystać z porady prawnej.
- Pracownik Wydziału Polityki Społecznej przekazuje informację konkretnemu prawnikowi pełniącemu dyżur w danym dniu o konieczności udzielenia porady zdalnie w określonym dniu i czasie.
- Prawnik udziela nieodpłatnej pomocy prawnej/nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego osobie telefonicznie, mailowo bądź za pomocą innych środków porozumiewania się na odległość.
Uwaga!
Zmiana w funkcjonowaniu punktów nieodpłatnej pomocy prawnej/nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego ważna jest do odwołania.
_____________________________________________________________________________________
INFORMACJE OGÓLNE
Informujemy, że w mieście Katowice można korzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego oraz nieodpłatnej mediacji na podstawie ustawy w dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej (Dz. U. z 2020 r. poz. 2232).
Osoby uprawnione do otrzymania nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego:
- nieodpłatna pomoc prawna i nieodpłatnej poradnictwo obywatelskie przysługują osobie uprawnionej, która nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej, w tym osobie fizycznej prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą niezatrudniającą innych osób w ciągu ostatniego roku.
W okresie funkcjonowania punktów w formie bezpośredniego udzielania porad (poza okresem trwania stanu epidemii) osoba uprawniona, przed uzyskaniem nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, składa pisemne oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej. Oświadczenie to składa się osobie udzielajacej nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczącej nieodpłatne poradnictwo obywatelskie. Osoba korzystająca z nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą niezatrudniajaca innych osób w ciągu ostatniego roku składa oświadczenie dotyczące pomocy de minimis oraz wniosek o jej udzielenie. Dokumenty te należy przesłać do Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta Katowice (dopiero po ich sprawdzeniu weryfikacji możliwe będzie zapisanie osoby na poradę prawną).
Informacja dot. udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej/nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego osobie prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą niezatrudniajacej innych osób w ciągu ostatniego roku (pomoc de minimis):
Pomoc udzielana osobie osobie prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą niezatrudniającej innych osób w ciągu ostatniego roku jest pomocą de minimis, wobec czego osoba ta przed skorzystaniem z ww. pomocy jest zobowiązana do:
- złożenia wniosku o udzielenie pomocy,
- złożenia oświadczenia dotyczącego pomocy de minimis,
- złożenia formularza informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis.
Dopiero po dostarczeniu poprawnie wypełnionych ww. dokumentów pracownik urzędu skontaktuje się z osobą uprawnioną w celu ustalenia terminu i godziny porady.
Po udzielonej poradzie prawnej wydane zostanie beneficjantowi zaświadczenie stwierdzające, że udzielona pomoc publiczna jest pomocą de mininis.
Informujemy, że:
- pomoc publiczna jest monitorowana i obejmuje gromadzenie,
przetwarzanie i przekazywanie informacji o udzielanej pomocy
publicznej, w szczególności o jej rodzajach, formach i wielkości
oraz przestrzeganie krajowego limitu skumulowanej kwoty pomocy de
minimis w rolnictwie lub rybołówstwie.
- dane beneficjentów
korzystających z pomocy są publikowane w sprawozdaniach
udostępnione na stronie internetowej Prezesa Urzędu Ochrony
Konkurencji i Konsumentów. W związku z tym, aby uzyskać pomoc
beneficjent zobligowany jest podać dane niezbędne do sporządzenia
sprawozdania (tj.: NIP, nazwę, podstawę prawną udzielenia pomocy,
dzień udzielenia pomocy, wielkość przedsiębiorcy, informacje o
siedzibie firmy, miejscu zamieszkania i rodzaju prowadzonej
działalności, wartość pomocy, formę oraz przeznaczenia
pomocy).
Na podstawie zgromadzonych danych zostanie wydane
zaświadczenie o skorzystaniu z pomocy de minimis.
- pomoc
publiczna przyznana niezgodnie z zasadami rynku wewnętrznego oraz
pomoc wykorzystana niezgodnie z przeznaczeniem podlega zwrotowi w
postaci kwoty stanowiącej równowartość udzielonej pomocy de
minimis wraz z odsetkami.
Udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego odbywa się według kolejności zgłoszeń, po umówieniu terminu wizyty.
Z ważnych powodów dopuszcza się ustalenie innej kolejności udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego. Kobiecie, która jest w ciąży, udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego odbywa się poza kolejnością. Prowadząc rejestrację zgłoszeń, dąży się do równomiernej rejestracji zgłoszeń osób uprawnionych odpowiednio do dyżurów w punktach nieodpłatnej pomocy prawnej lub punktach nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego.
Osobom ze znaczną niepełnosprawnością ruchową, które nie mogą stawić się w punkcie osobiście, oraz osobom doświadczającym trudności w komunikowaniu się, o których mowa w ustawie z dnia 19 sierpnia 2011 r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się, może być udzielana nieodpłatna pomoc prawna lub świadczone nieodpłatne poradnictwo obywatelskie, także poza punktem albo za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość.
Udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej/nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego osobom doświadczającym trudności w komunikowaniu się
Informujemy, że osoby doświadczające trudności w komunikowaniu się chcące skorzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej/nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego mają możliwość samodzielnego zapisu na poradę prawną
w Biurze Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Katowice przy ul. Rynek 1 - zapis na poradę odbywa się za pomocą programu "TOK-TU-TOK" korzystającego ze wsparcia tłumacza języka migowego.
Porada udzielana jest w jednym z dwunastu punktów zlokalizowanych w mieście Katowice, do którego osoba uprawniona do jej otrzymania została zapisana.
W czasie udzielanej porady prawnej osoba jej udzielająca korzysta z ww. programu (tj. wsparcia tłumacza języka migowego).
Aby móc skorzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej/nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego/nieodpłatnej mediacji należy zapisać się na termin wizyty:
- od poniedziałku do środy w godzinach od 7.30 do 15.30,
- w czwartek w godzinach od 7.30 do 17.00,
- w piątek w godzinach od 7.30 do 14.00
pod numerem telefonu: (32) 259 37 36 zaznaczając, jakiej formy pomocy ma dotyczyć spotkanie (nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego czy nieodpłatnej mediacji).
Uwaga! Czas trwania jednego spotkania z mediatorem podczas dyżuru nie może przekroczyć 2 godzin.
Po udzielonej poradzie prawnej osoba uprawniona może anonimowo wyrazić swoją opinię na temat udzielonej jej porady wypełniając część B Karty Pomocy, którą otrzymuje od osoby udzielającej jej porady, a następnie wrzuca ją do zamkniętej, nieprzezroczystej urny znajdującej się w punkcie. Ankieta może być także przekazana drogą elektroniczną bezpośrednio do urzędu (e-mail: ps@katowice.eu).
Zasady udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej/nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego/nieodpłatnej mediacji:
Nieodpłatna pomoc prawna obejmuje:
1. poinformowanie osoby uprawnionej o obowiązującym stanie prawnym, o przysługujących jej uprawnieniach lub o spoczywających na niej obowiązkach, w tym w związku z toczącym się postępowaniem przygotowawczym, administracyjnym, sądowym lub sądowoadministracyjnym
2. wskazanie osobie uprawnionej sposobu rozwiązania jej problemu prawnego,
3. sporządzenie projektu pisma w sprawach, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pisma w toczącym się postępowaniu sądowoadministracyjnym,
4. nieodpłatną mediację,
5. sporządzenie projektu pisma o zwolnienie z kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowoadministracyjnym oraz poinformowanie o kosztach postępowania i ryzyku finansowym związanym ze skierowaniem sprawy na drogę sądową.
Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje:
- działania dostosowane do indywidualnej sytuacji osoby uprawnionej, zmierzające do podniesienia świadomości tej osoby o przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach oraz wsparcia w samodzielnym rozwiązaniu problemu, w tym, w razie potrzeby, sporządzenie wspólnie z osobą uprawnioną planu działania i pomoc w jego realizacji,
- nieodpłatne poradnictwo obejmuje w szczególności porady dla osób zadłużonych i porady z zakresu spraw mieszkaniowych oraz zabezpieczenia społecznego,
- nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje również nieodpłatną mediację.
Nieodpłatna mediacja obejmuje:
1. poinformowanie osoby uprawnionej o możliwościach skorzystania z polubownych metod rozwiązywania sporów, w szczególności mediacji oraz korzyściach z tego wynikających,
2. przygotowanie projektu umowy o mediację lub wniosku o przeprowadzenie mediacji,
3. przygotowanie projektu wniosku o przeprowadzenie postępowania mediacyjnego w sprawie karnej,
4. przeprowadzenie mediacji,
5. udzielnie pomocy w sporządzeniu do sądu wniosku o zatwierdzenie ugody zawartej przed mediatorem.
Nieodpłatna mediacja nie obejmuje spraw, w których:
1. sąd lub inny organ wydały postanowienie o skierowaniu sprawy do mediacji lub postępowania mediacyjnego,
2. zachodzi uzasadnione podejrzenie, że w relacji stron występuje przemoc.
_________________________________________________________________________________________
WYKAZ PUNKTÓW ZLOKALIZOWANYCH W MIEŚCIE KATOWICE
Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej (NPP), nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego (NPO), nieodpłatna mediacja (NM) zlokalizowane na terenie Katowic na rok 2021:
UWAGA!
W czasie funkcjonowania punktów w formie zdalnej bezpośrednie telefony do punktów podane w wykazie są nieczynne.
Jednostka, w której znajduje się punkt | Adres, rodzaj | Dni i godziny, numer tel. | Obsada |
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Katowicach | ul. Warszawska 42 NPP/NM | pn. – pt. 16.00 do 20.00 tel. (32) 705 45 11 | Punkt powierzony do prowadzenia przez organizację pozarządową – Stowarzyszenie Na Rzecz Poradnictwa Obywatelskiego „DOGMA" |
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Katowicach | ul. M. Oblatów 24 NPP/NM | pn. – pt. 16.00 do 20.00 tel. (32) 705 45 12 | Punkt powierzony do prowadzenia przez organizację pozarządową – Stowarzyszenie Na Rzecz Poradnictwa Obywatelskiego „DOGMA" |
Miejska Izba Wytrzeźwień i Ośrodek Pomocy dla Osób Uzależnionych od
Alkoholu
w Katowicach | ul. Macieja 10 NPP/NM | pn. – pt. 16.00 do 20.00 tel. (32) 705 45 20 | Adwokaci |
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Katowicach | ul. Dębowa 16c NPP/NM | pn. – pt. 16.00 do 20.00 tel. (32) 705 45 13 | Punkt powierzony do prowadzenia przez organizację pozarządową – Stowarzyszenie Na Rzecz Poradnictwa Obywatelskiego „DOGMA" |
Dom Pomocy Społecznej „Przystań" | ul. Adamskiego 22 NPP/NM | pn. – pt. 15.00 do 19.00 tel. (32) 705 45 21 | Adwokaci |
Dom Pomocy Społecznej „Zacisze" | ul. Traktorzystów 42 NPP/NM | pn. – pt. 16.00 do 20.00 tel. (32) 705 45 22 | Radcy prawni |
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Katowicach | ul. Łętowskiego 6a NPO/NM | pn. – pt. 16.00 do 20.00 tel. (32) 705 45 14 | Punkt powierzony do prowadzenia przez organizację pozarządową – Stowarzyszenie Na Rzecz Poradnictwa Obywatelskiego „DOGMA" |
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Katowicach | ul. Krakowska 138 NPO/NM | pn. – pt. 16.00 do 20.00 tel. (32) 705 45 15 | Punkt powierzony do prowadzenia przez organizację pozarządową – Stowarzyszenie Na Rzecz Poradnictwa Obywatelskiego „DOGMA" |
Dział Świadczeń Rodzinnych i Alimentacyjnych MOPS | ul. Francuska 70 NPP/NM | pn. – pt. 16.00 do 20.00 tel. (32) 705 45 16 | Adwokaci |
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Katowicach | ul. Wojewódzka 23 NPO/NM | pn. – pt. 16.00 do 20.00 tel. (32) 705 45 17 | Punkt powierzony do prowadzenia przez organizację pozarządową – Stowarzyszenie Na Rzecz Poradnictwa Obywatelskiego „DOGMA" |
Miejski Dom Kultury | ul. Hallera 28 NPP/NM | pn. – pt. 11.00 do 15.00 tel. (32) 705 45 18 | Radcy prawni |
Miejski Dom Kultury | ul. Markiefki 44a NPP/NM | pn. – pt. 9.00 do 13.00 tel. (32) 705 45 19 | Radcy prawni |
_____________________________________________________________________________________
PRZEPISY PRAWNE:
Ustawa - tekst jednolity z 2019 poz. 294.pdf
Rozporządzenie w sprawie npp i npo.pdf
Zarządzenie Prezydenta Miasta Katowice w sprawie wykazu planowanych dyżurów punktów
nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnego poradnictwa
obywatelskiego i edukacji prawnej działających na terenie miasta
Katowice
https://redakcja.bip.katowice.eu/Lists/Zarzadzenia/Attachments/10955/235-2019b.pdf
Zarządzenie zmieniające Prezydenta Miasta Katowice w sprawie wykazu planowanych dyżurów punktów
nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnego poradnictwa
obywatelskiego i edukacji prawnej działających na terenie miasta
Katowice
https://bip.katowice.eu/Ogloszenia/Zarzadzenia/zarzadzeniaSzczegoly.aspx?id=11493&menu=620
___________________________________________________________________________
LISTA JEDNOSTEK NIEODPŁATNEGO PORADNICTWA:

LISTA NIEODPŁATNEGO PORADNICTWA NA TERENIE MIASTA KATOWICE:
9. Lista np - aktualizacja 04.02.2021.pdf
___________________________________________________________________________
EDUKACJA PRAWNA
Poradniki, ulotki:
Poradnik prawny - Prawo budowlane.pdf
Poradnik prawny - Szkoła w reżimie sanitarnym.pdf
Bezpłatne porady prawne przez telefon.pdf
Katowice - jak przygotować się do porady przez telefon.pdf
Katowice_plakat NPP dla samozatrudnionych.pdf
Poradnik prawny - Tarcza Antykryzysowa cz.1-1.pdf
Poradnik prawny - Tarcza Antykryzysowa cz.2.pdf
Poradnik prawny - Tarcza Antykryzysowa cz.3.pdf
Poradnik prawny - Alimenty.pdf
Poradnik prawny - Pomoc de minimis.pdf
Poradnik prawny - Uzależnienia.pdf
Poradnik prawny - Ubezwłasnowolnienie.pdf
Wykłady online z prawnikiem:
- "System dozoru elektronicznego jako alternatywna forma odbywania kary pozbawienia wolności"
https://www.youtube.com/watch?v=DFVVfosEqwY
- "Szkoła w reżimie sanitarnym" --> https://www.youtube.com/watch?v=ZpUZq7Up1-w
- "Stop przemocy domowej" --> https://www.youtube.com/watch?v=y3KMBJB4hgM
- "Przemoc to nie konflikt. Fakty i mity na temat przemocy w rodzinie" --> https://www.youtube.com/watch?v=1vCN3vUjByk
- "Kontakty z dziećmi" --> https://www.youtube.com/watch?v=7tXaDIPEk44
_______________________________________________________________________________________
LINK DO STRONY DARMOWA POMOC PRAWNA PROWADZONEJ PRZEZ MINISTERSTWO SPRAWIEDLIWOŚCI:
https://darmowapomocprawna.ms.gov.pl/