Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
  • Internet

Konsultacje Konsultacje społeczne dotyczące ciągu spacerowo- wypoczynkowego wzdłuż rzeki Kłodnicy na odcinku od ul. Kościuszki do ul. Hetmańskiej

Konsultacje społeczne dotyczące ciągu spacerowo- wypoczynkowego wzdłuż rzeki Kłodnicy na odcinku od ul. Kościuszki do ul. Hetmańskiej

Calendar
Title and navigation
<<<czerwiec 2024>>>
czerwiec 2024
PWŚCPSN
272829303112
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
1234567

Miej wpływ na swoje otoczenie i włącz się do akcji! Weź udział w społecznej dyskusji na temat przyszłego zagospodarowania brzegów Kłodnicy. Wszystkich zainteresowanych mieszkańców Ligoty oraz Brynowa zapraszamy do wspólnego działania.


 IMG_0219.JPG


 

Konsultacje zostały uruchomione zarządzeniem Prezydenta Miasta Katowice nr 1913/2013 z dn. 31.12.2013 r. , z którym można zapoznać się tutaj

31 stycznia 2014 r. Prezydent Miasta Katowice przedłużył konsultacje ciągu spacerowo - wypoczynkowego wzdłuż rzeki Kłodnicy - z dokumentem można zapoznać się tutaj


 

Jak konsultacje będą wyglądały w praktyce? Oto krótki przewodnik:
 

KROK 1: warsztaty dla dzieci / styczeń 2014

KROK 2: rozmowy z właścicielami nieruchomości / styczeń 2014

KROK 3: ankieta wśród mieszkańców Brynowa i Ligoty / styczeń- luty 2014

KROK 4: spotkanie otwarte z mieszkańcami / pierwsza połowa lutego 2014

KROK 5: warsztaty planistyczne dla mieszkańców / luty 2014

KROK 6: spotkanie podsumowujące / I połowa marca 2014Zapraszamy do zapoznania się z harmonogramem konsultacji i broszurą informacyjną oraz do śledzenia Aktualności, gdzie na bieżąco będą się pojawiać informacje dotyczące poszczególnych etapów konsultacji.


UWAGA: Raport końcowy z konsultacji społecznych dostepny jest w dolnej części strony. Zachęcamy do zapoznania się z publikowanymi materiałami.


 

Kalendarium wydarzeń

 

13 marca 2014 r.


W tym dniu oficjalnie zamkniIMG_0285.JPGęty został proces konsultacji społecznych ciągu spacerowo -wypoczynkowego wzdłuż rzeki Kłodnicy na odcinku od ul. Kościuszki do ul. Hetmańskiej.
Celem spotkania było sformułowanie ostatecznych rekomendacji dla Urzędu Miasta Katowice w sprawie ewentualnych możliwości zagospodarowania doliny Kłodnicy.

W pierwszej części spotkania architekci i urbaniści oraz studenci zaangażowanymi w prowadzenie spotkań konsultacyjnych, zaprezentowali trzy warianty koncep
 
cji zagospodarowania przedmiotowego terenu, które zostały wypracowane podczas warsztatów z mieszkańcami – jakie odbyły się 15 lutego br.
Po zakończonych prezentacjach została otwarta dyskusja, w której mieszkańcy wyrażali opinie na temat przedstawionych rozwiązań dot. sposobu i zakresu zagospodarowania doliny.
Mieszkańcy wykorzystali również możliwość zgłaszania wniosków, niezwiązanych bezpośrednio z najbliższym otoczeniem rzeki. Poruszano m.in. sprawę nieczynnego boiska przy ul. Adwentowicza, - które zgodnie z wolą mieszkańców spółdzielni mieszkaniowej – ma zostać zaadaptowane na plac zabaw, jak również wskazywano problem ciągłego zanieczyszczania terenu wzdłuż nasypu kolejowego, przy ul. Hetmańskiej.
Na koniec, mieszkańcy, którzy chcieli zgłosić dodatkowe uwagi do zaprezentowanych koncepcji mieli możliwość prowadzenia indywidualnych rozmów z architektami i urbanistami, którzy dyżurowali w specjalnie przygotowanych punktach konsultacyjnych.
W otwartym spotkaniu uczestniczyło łącznie ponad 60 mieszkańców.


IMG_0306.JPG 
IMG_0311.JPG15 lutego 2014 r.

 

W sobotę odbyły się warsztaty pro1.JPGjektowe, w których wzięli udział chętni mieszkańcy Ligoty i Brynowa. Zainteresowane osoby mogły zgłosić swój udział w warsztatach na spotkaniu otwartym, które odbyło się 5 lutego br. oraz poprzez kontakt z Biurem Prasowym Urzędu Miasta Katowice. Czterdziestu mieszkańców stawiło się w Zespole Szkół Zawodowych Specjalnych nr 6 przy ul. Rolnej 22 o godz. 10.00, aby podjąć rozmowy na temat społecznej koncepcji zagospodarowania terenu wzdłuż rzeki Kłodnicy.
Warsztaty rozpoczęły się krótkim wprowadzeniem przedstawiciela Urzędu Miasta na temat konsultacji oraz opisem projektu współfinansowanego ze środków europejskich, w ramach którego konsultacje są prowadzone, dokonanym przez koordynatora projektu Wzmocnienie mechanizmu konsultacji społecznych w Katowicach. Następnie głos zabrał moderator spotkania, który zaprezentował sposób pracy podczas warsztatów. Po dyskusji z mieszkańcami na temat przyjętej metody prowadzenia spotkania, uczestnicy podzielili się na trzy grupy i przeszli do sal warsztatowych.
Praca w podgrupach polegała na wypracowaniu wspólnego stanowiska każdej z nich w zakresie wyboru sposobu i zakresu zagospodarowania wskazanego terenu. Do dyspozycji mieszkańcy mieli ortofotomapy, mapy zasadnicze i mapy z analizą własnościową. Na początku omówiono wnioski zebrane podczas pierwszego spotkania otwartego, a następnie grupy dyskutowały o problemach związanych z utworzeniem ciągu spacerowo – wypoczynkowego i możliwych sposobach ich rozwiązania. Mieszkańcy zgłaszali również swoje pomysły na zagospodarowanie obszaru przyrzecznego oraz miejsc użyteczności publicznej w najbliższej okolicy.

2.JPG 
3.JPG
 


 

5 lutego 2014 r. 


W Zespole Szkół Zawodowych Specjalnych nr 6, zlokalizowanej przy ul. Rolnej 22, odbyło się pierwsze otwarte spotkanie konsultacyjne z mieszkańcami dzielnicy Ligota i Brynów.
Jak się okazało, zainteresowanie mieszkańców tematem zagospodarowania doliny Kłodnicy jest doprawdy ogromne. Frekwencja dopisała - w spotkaniu uczestniczyło łącznie ok. 130 mieszkańców.
 
Pierwszym celem spotkania było zgromadzenie wiedzy mieszkańców o dolinie Kłodnicy i jej otoczeniu. Mieszkańcy skupieni wokół ortofotomap w skali 1:500, pracując w trzech podgrupach, odpowiadali na pytania studentów śląskich uczelni, którzy pełnili rolę moderatorów. Uczestnicy spotkania zwracali uwagę m.in. na zanieczyszczenie wód, zalegające śmieci, utrudnioną dostępność terenu w niektórych miejscach oraz brak poczucia bezpieczeństwa. Drugim celem spotkania było ustalenie listy osób, które 15 lutego będą brały udział w warsztatach projektowych.
 
Dziękujemy uczestnikom spotkania za wszystkie zgłoszone uwagi, w tym również za wskazanie obszarów problemowych. Na podstawie zebranych informacji sporządzona zostanie kompleksowa mapa problemów występujących na terenie wzdłuż rzeki Kłodnicy na odcinku od ul. Kościuszki do ul. Hetmańskiej.
 
 
SAM_1052.jpg 
 
SAM_1046.jpg 
 

 

16 stycznia 2014 r.

W tym dniu odbyły się warsztaty plastyczne dla dzieci realizowane w ramach konsultacji społecznych ciągu spacerowo – wypoczynkowego wzdłuż rzeki Kłodnicy. W zajęciach wzięli udział uczniowie klas piątych Szkoły Podstawowej nr 11 przy ul. Nasypowej 16.

Podczas warsztatów najmłodsi mieszkańcy mieli możliwość przy użyciu swojej fantazji oraz materiałów plastycznych zagospodarować teren wokół rzeki. Co udało się stworzyć uczestnikom warsztatów można zobaczyć na poniższej krótkiej fotorelacji. 

 

 

 

DSC_16_01.jpg

 DSC_16_02.jpg

DSC_16_03.jpg

 DSC_16_04.jpg

DSC_16_05.jpg 

DSC_16_06.jpg 

DSC_16_07.jpg
DSC_16_08.jpg 

 

 

16 stycznia 2014 r.
 
Konsultacje społeczne dot. ciągu spacerowo – wypoczynkowego wzdłuż rzeki Kłodnicy rozpoczęły się dwoma spotkaniami dedykowanymi, podczas których pracownicy Urzędu chcieli pozyskać jak najwięcej informacji dotyczących opinii mieszkańców Brynowa i Ligoty na temat użytkowania oraz zagospodarowania brzegów rzeki Kłodnicy. Na pierwsze spotkanie zaproszono lokalnych liderów, działaczy oraz przedstawicieli organizacji i instytucji, którzy chcieli się włączyć w dyskusję na temat potrzeb inwestycyjnych we wskazanym terenie. Podczas spotkania zdiagnozowano kilka obszarów problematycznych. Mając świadomość rozbieżnych opinii dotyczących przyszłego zagospodarowania brzegów Kłodnicy czekamy na otwarte spotkania, podczas których mamy nadzieję wypracować kompromis, który będzie akceptowalny przez wszystkich zainteresowanych.
 
Pełne zagospodarowanie brzegów Kłodnicy od ul. Kościuszki do ul. Hetmańskiej jest możliwe jedynie za zgodą wszystkich właścicieli działek po terenie których przyszły ciąg spacerowy mógłby przebiegać. Urząd na drugie spotkanie dedykowane zaprosił właśnie tych właścicieli gruntów, figurujących w ewidencji. Pozytywnie na zaproszenie Urzędu Miasta zareagowało 2 z 6 właścicieli. Mieszkańcy ci są skłonni podjąć rozmowy z Urzędem, do pozostałych pracownicy muszą dotrzeć innymi kanałami, tak aby zdobyć pełny obraz możliwości wejścia w teren planowanej inwestycji.
 

 

 

 

 

 

Konsultacje społeczne dotyczące ciągu spacerowo - wypoczynkowego wzdłuż rzeki Kłodnicy na odcinku od ul. Kościuszki do ul. Hetmańskiej są realizowane w ramach projektu Wzmocnienie mechanizmu konsultacji społeczncych w Katowicach , współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

sprawdź także

Kato TV
W Katowicach
KISS
Katowice - Miasto Nauki
Katowicka Karta Mieszkańca
Kupuj lokalnie, wspieraj realnie

Projekt Budowa Portalu Korporacyjnego Urzędu Miasta Katowice współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013

Logo - Program regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Logo - Śląsk - Pozytywna Energia
Logo - Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego - realna odpowiedź na realne problemy

Copyright © UM Katowice