Z dumą i radością ogłaszamy, że decyzją Iriny Bokovej, Dyrektor Generalnej UNESCO (Organizacja Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury), Katowice zostały Miastem Kreatywnym UNESCO jako Miasto Muzyki.
Katowice Miastem Kreatywnym UNESCO w dziedzinie muzyki
Z dumą i radością ogłaszamy, że decyzją Iriny Bokovej, Dyrektor Generalnej UNESCO (Organizacja Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury), Katowice zostały Miastem Kreatywnym UNESCO jako Miasto Muzyki.
Tym samym Katowice dołączyły do prestiżowej Sieci Miast Kreatywnych UNESCO. Sieć Miast Muzyki łączyła do tej pory 9 ośrodków: 6 w Europie (Bolonia, Gandawa, Glasgow, Hanower, Mannheim i Sewilla) oraz 3 pozaeuropejskie (Bogota w Kolumbii, Hamamatsu w Japonii i Brazzaville w Kongo). Katowice są pierwszym Miastem Muzyki z Europy Środkowo-Wschodniej i drugim, po Krakowie (Miasto Literatury), Miastem Kreatywnym w Polsce.
– Od dawna jesteśmy przekonani, że Katowice są miastem muzyki. Tytuł przyznany przez UNESCO jest dla nas najlepszym potwierdzeniem, że mieliśmy rację. To również dowód na to, że strategia miasta polegająca na inwestowaniu w kulturę przynosi efekty. Katowice wchodzą do elitarnego klubu miast słynnych ze swojego życia muzycznego. To powód do dumy dla jego mieszkańców, a dla mnie ogromna satysfakcja – mówi Marcin Krupa, Prezydent Miasta Katowice.
Przyznając ten nobilitujący tytuł, UNESCO doceniło intensywność i różnorodność życia muzycznego w Katowicach – silnych muzyką poważną, dumnych ze swojego wkładu w rozwój polskiego jazzu i bluesa, szczycących się najlepszymi festiwalami muzyki alternatywnej i elektronicznej. Tytuł zawdzięczamy twórczym ludziom związanym z Katowicami, na czele z wybitnymi kompozytorami już na zawsze stanowiącymi część historii miasta – Henrykiem Mikołajem Góreckim i Wojciechem Kilarem. UNESCO uhonorowało także Katowice za konsekwencję w inwestowaniu w kulturę, w tym w infrastrukturę, czego najjaśniejszym przykładem jest nowa sala koncertowa Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. To wreszcie zasługa wszystkich wspaniałych artystów tworzących w Katowicach.
Katowice kandydując do Sieci mogły liczyć na wsparcie silnych sojuszników. Kandydaturę poparł Polski Komitet ds. UNESCO oraz Kraków – Miasto Literatury, z którego doświadczeń Katowice korzystały. Skutecznie pozyskały także przychylność i poparcie wszystkich członków Sieci Miast Muzyki, które opiniowały wnioski.
Szczególnym powodem do dumy są nazwiska znakomitych osobistości świata muzyki, które bezpośrednio zaangażowały się w starania Katowic o wejście do Sieci. W Radzie Honorowej Komitetu Poparcia zasiada kompozytor prof. Krzysztof Penderecki, pianista i nauczyciel akademicki prof. Andrzej Jasiński i pianistka Anna Górecka.
Członkostwo Katowic w Sieci Miast Kreatywnych UNESCO przyniesie liczne korzyści jego mieszkańcom. Tytuł gwarantuje wzrost prestiżu miasta na arenie międzynarodowej. Rozpoznawalna na całym świecie marka Miasta Muzyki będzie znakiem jakości życia muzycznego w Katowicach. Stanie się nową zachętą przyciągającą do miasta gości z całej Polski i zagranicy, co da dodatkowy impuls do rozwoju lokalnej gospodarki.
Dla miłośników muzyki obecność Katowic w Sieci Miast Kreatywnych oznacza jeszcze więcej wyjątkowych propozycji zaspokojenia muzycznej pasji, także dzięki współpracy Katowic z innymi miastami Sieci. Już teraz planowany jest m.in. koncert znakomitego zespołu flamenco z samej kolebki tego gatunku – Sewilli – na rozpoczęcie Art Naif Festivalu czy wydarzenie łączące koncert hiphopowy z poetyckim slamem przygotowywany we współpracy Katowic, Krakowa, Mannheim oraz Heidelbergu – Miast Muzyki i Miast Literatury.
Projekty dedykowane rozwojowi przemysłu muzycznego pomogą rozwinąć talenty ludzi tworzących w Katowicach, co w dłuższej perspektywie daje szansę na uczynienie z sektora kreatywnego jednego z ważniejszych filarów rozwoju miasta.
Tytuł Miasta Muzyki jest dla Katowic ukoronowaniem procesu przemiany z miasta poprzemysłowego w miasto przemysłów kreatywnych.