Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Rowerem Pomiń łącza nawigacjiStrona-glowna_copy(1)

Rowerem - Strona-glowna_copy(1)

​​​​rowery.jpg

​​

  
Grafika
Treść
Jest wybrany wykonawca łącznika rowerowego pomiędzy ul. Kościuszki i Barbary

Budowa DDR w rejonie Kolistej 01_fot. NOVUM STONE EXPERT.jpg

Droga dla rowerów połączy istniejącą infrastrukturę dla rowerzystów na ulicach Barbary i Kościuszki - miasto wybrało wykonawcę prac

  • Budowa velostrady łączącej Brynów z Giszowcem przebiega zgodnie z harmonogramem
  • W czerwcu będzie gotowe połączenie rowerowe strefy Tempo 30 przy ul. Kolistej z infrastrukturą rowerową przy węźle drogowym Giszowiec

- Rozwój infrastruktury rowerowej w Katowicach ma na celu nie tylko stworzenie komfortowych dróg dla rowerzystów, ale również zwiększenie ich bezpieczeństwa. To ważny element zrównoważonego rozwoju miasta. Tylko od 2015 r. w Katowicach powstało ponad 47 km infrastruktury rowerowej za niecałe 49,5 mln zł. Największa obecnie realizowana inwestycja dotyczy budowy pierwszej w naszym mieście velostrady - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Jednak równie istotne są mniejsze projekty, które mają na celu uzupełnienie istniejących tras i dróg, co pozwoli na bezpieczne poruszanie się rowerem po Katowicach. Tu przykładem może być połączenie ulic Barbary z Kościuszki, gdzie właśnie wybraliśmy wykonawcę prac – dodaje prezydent.

Rozstrzygnięty został przetarg na budowę drogi dla rowerów, która połączy ul. Kościuszki z ul. Barbary. Nowy odcinek zostanie poprowadzony pomiędzy autostradą A4 a ogródkami działkowymi. W trakcie realizacji wykonawca przeprowadzi prace rozbiórkowe, wykona oświetloną drogę rowerową wraz z przejazdem rowerowym przez ul. Barbary, na przecięciu z ciągami pieszymi dokona ich przebudowy. Wykona również oznakowanie pionowe i poziome, a w ramach zagospodarowania terenu nasadzone zostaną 24 drzewa gatunku lipa drobnolistna.

W postępowaniu przetargowym swoje oferty złożyło 4 wykonawców. Spośród nich komisja konkursowa wybrała firmę INFRAX Sp. z o.o. Wartość tej inwestycji to niespełna 580 tys. zł. Całość prac ma się zamknąć w czasie 5 miesięcy od dnia zawarcia umowy, z czego 3 miesiące to czas na ukończenie robót budowlanych i zgłoszenie gotowości do odbioru.

Trwa budowa pierwszej katowickiej velostrady

Na trasie pomiędzy Giszowcem a Brynowem widać już zarys powstającej velostrady, czyli drogi dla rowerów o podwyższonym standardzie. Koszt jej wybudowania to blisko 11,5 mln zł. Połączy ona układ drogowy przy ul. Kolistej z przejściem pieszo-rowerowym w sąsiedztwie ul. Huberta i skrzyżowaniem z trasą rowerową nr 1. Droga będzie miała 4,4 km długości, a szerokość 4 metrów zapewni większą przepustowość, komfort jazdy i ułatwi wyprzedzanie. Będzie jej towarzyszyło oświetlenie, miejsca obsługi rowerzystów, a także licznik rowerowy zamontowany na wysokości ul. Francuskiej. W tym miejscu zlokalizowany będzie jeden z dwóch zjazdów, gdzie będzie można opuścić velostradę i wjechać do Katowickiego Parku Leśnego. Na odcinku od ul. Francuskiej do ul. Kolistej powstanie też chodnik, odseparowany od drogi rowerowej pasem zieleni i krawężnikiem.

Do tej pory wykonawca zrealizował prace związane z budową przepustów, roboty ziemne i wykonanie pierwszych warstw konstrukcji nawierzchni zarówno velostrady jak i chodnika. Trwają prace brukarskie związane z układaniem korytek odwadniających i obrzeży, a także roboty w ramach zabudowy oświetlenia wzdłuż trasy. Inwestycja powinna zostać odebrana z początkiem przyszłego roku.

Niedługo skorzystamy z nowej infrastruktury rowerowej w Giszowcu

Trwają również prace nieopodal powstającej Velostrady, które są już na zaawansowanym etapie. Mowa o drodze dla rowerów, która połączy strefę Tempo 30 na ul. Kolistej z infrastrukturą rowerową przy węźle drogowym Giszowiec. Nowa trasa zaczyna się w rejonie zjazdu do sklepu Lidl przy ul. Kolistej. Prowadzi południową stroną ulicy aż do skrzyżowania z Mysłowicką i stamtąd w kierunku przejścia podziemnego pod DK86. Do tej pory wykonawca zrealizował przebudowę kolidujących sieci, zabudowę dodatkowych punktów oświetlenia, budowę kanału technologicznego, budowę muru oporowego nad potokiem Bolina, wykonał odcinek drogi dla rowerów wzdłuż ulicy Mysłowickiej (bez warstw asfaltowych) oraz zatokę autobusową po wschodniej stronie ulicy Kolistej. Przed nim jeszcze wykonanie zatoki autobusowej po stronie zachodniej ul. Kolistej, dokończenie trasy rowerowej wzdłuż ulicy Kolistej, asfaltowanie całego odcinka oraz zagospodarowanie terenów przyległych.

Zakończenie tej inwestycji, której wartość wynosi 3,56 mln zł, planowane jest na połowę czerwca.


 
Wystartował trening do Rowerowej Stolicy Polski

baner organizatora.jpg

Katowice po raz drugi przystępują do rywalizacji o tytuł Rowerowej Stolicy Polski. 21 marca rozpoczął się dwumiesięczny trening przed główną rywalizacją o ten tytuł. Aby wziąć udział w zabawie należy kręcić kilometry w bezpłatnej aplikacji Aktywne Miasta. Rywalizacja główna wystartuje w czerwcu.

- Oczywiście udział w rywalizacji o tytuł Rowerowej Stolicy Polski traktujemy bardziej jako zabawę niż wyścig. To kolejny sposób na zachęcenie mieszkańców naszego miasta do wyboru roweru jako środka transportu. Projekt Rowerowej Stolicy Polski znakomicie wpisuje się w nasze dotychczasowe działania związane z promocją roweru wśród mieszkańców, ale i pracowników Urzędu Miasta. Liczymy na to, że podobnie jak miało to miejsce w ubiegłym roku, dołączą do nas zarówno indywidualni rowerzyści, jak i grupy np. reprezentujące konkretne przedsiębiorstwa, instytucje, stowarzyszenia czy szkoły – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Rywalizacja opiera się o bezpłatną aplikację Aktywne Miasta, którą należy pobrać na swój telefon by kręcić kilometry, które przekładają się na punkty dla wybranego miasta. Zabawę sześć lat temu zapoczątkowała Bydgoszcz. Co roku dołączają do niej kolejne samorządy, które w ten sposób promują rower jako atrakcyjny środek transportu. Wśród kilkudziesięciu miast, które już zadeklarowały swój udział w tym roku, znalazły się m.in. Gdynia czy Gniezno, a z naszego regionu m.in. Racibórz i Żory. 

Zasady udziału w rywalizacji są proste - rowerzyści pobierają darmową aplikację, która rejestruje trasy i ich długości. - Uczestnik sam może zdecydować, dla którego z miast „kręci kilometry". Można to robić w dowolnym miejscu, jednak my szczególnie zachęcamy do korzystania z licznych w Katowicach tras rowerowych. Każdy, kto pobierze aplikację, zyska darmowe narzędzie treningowe, dostęp do indywidualnych rankingów i historii swoich aktywności. Zapisując się na trening już teraz, na pewno nie przegapi czerwcowej rywalizacji o tytuł Rowerowej Stolicy Polski, ale też lokalnych odznak, wyzwań czy rajdów – wymienia Marta Chmielewska, naczelnik wydziału promocji w Urzędzie Miasta Katowice.

Oficjalny trening, który tradycyjnie startuje 21 marca to znakomita rozgrzewka przed czerwcowymi zmaganiami o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Mieszkańcy miast i gmin, dołączając do treningu, poznają szczegóły zabawy i funkcjonowania aplikacji. Zasady podczas treningu różnią się tym, że kilometry przejechane na rowerze sumują się dla wybranego miasta, dzięki czemu w zeszłorocznej zabawie Katowice zajęły wysokie 8 miejsce. W głównej rywalizacji natomiast obowiązuje przelicznik – przejechane kilometry są przeliczane na punkty uwzględniające liczbę mieszkańców. Wśród miast powyżej 200 tysięcy mieszkańców Katowice uplasowały się w tym zestawieniu na czwartej pozycji za „Metropolią Bydgoszcz", Poznaniem i Gdynią. W ubiegłym roku dla Katowic kilometry kręciło ponad 600 rowerzystów, którzy w finałowej rozgrywce przejechali 137 299 km.

Trening i czerwcowa rywalizacja będą miały postać dwóch równoległych konkursów, osobno dla miast oraz gmin. Rowerzyści mogą w aplikacji wybrać właściwą sobie rywalizację i dołączyć do zabawy. Pobierając aplikację zyskują darmowe narzędzie treningowe, dostęp do indywidualnych rankingów i historii swoich aktywności. Uczestnik rywalizacji nabija punkty dla Katowic, które zapisują się na jego indywidualnym koncie, ale też na koncie instytucji czy firmy, w której pracuje, dzielnicy, szkoły lub grupy znajomych. Wystarczy taką grupę założyć w momencie dołączania do rywalizacji, natomiast grupy założone rok temu, zostały do niej przeniesione automatycznie. Zapisując się już teraz na trening, na pewno nie przegapi się czerwcowej rywalizacji o tytuł Rowerowej Stolicy Polski, podczas której kilometry kręcone są od nowa, a stawką są m.in. nagrody dla najlepszych uczestniczek i uczestników. Aplikacja Aktywne Miasta jest w pełni zintegrowana z aplikacją Garmin Connect, co umożliwia importowanie treningów.

Do Treningu w aplikacji Aktywne Miasta można dołączyć w każdej chwili. Poniżej kilka wskazówek:

  • Pobierz i zainstaluj bezpłatną aplikację Aktywne Miasta (link do pobrania aplikacji dla systemu Android znajduje się TUTAJ, dla systemu IOS znajduje się TUTAJ).
  • z menu wybierz „Rywalizacje", następnie w zakładce „Ogólne" - Trening Rowerowej Stolicy Polski 2024 – UWAGA: dla Miast
  • aby dołączyć do rywalizacji, z listy rozwijanej wybierz Katowice. 
  • w kolejnym kroku wybierz grupę z listy lub zaproponuj nową grupę i razem
    z przyjaciółmi weźcie udział w zabawie! UWAGA: nie wybierając lub nie zakładając nowej grupy kręcisz w grupie ogólnej 

ABC aplikacji Aktywne Miasta: aktywne.miasta.pl

 
Droga rowerowa w rejonie ul. Hallera gotowa

Nowa droga rowerowa na ul. Hallera_fot. KAW.jpg

Katowiccy rowerzyści mogą już oficjalnie korzystać z kolejnej drogi rowerowej. Zakończyły się odbiory odcinka o długości ponad 1,2 km w rejonie ulicy Hallera w Szopienicach-Burowcu. Wartość zrealizowanych prac wyniosła ponad 5,5 mln zł. To jeden z dwóch etapów połączenia ul. Techników i al. Niepodległości z trasą rowerową nr 5. Realizacja drugiego etapu już się rozpoczęła i zakończy się w trzecim kwartale br.

- Rozwój infrastruktury rowerowej w Katowicach ma na celu nie tylko stworzenie komfortowych dróg dla rowerzystów, ale również zwiększenie ich bezpieczeństwa. To ważny element zrównoważonego rozwoju miasta. Tylko od 2015 r. w Katowicach powstało ponad 47 km infrastruktury rowerowej za niecałe 49,5 mln zł - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Największa inwestycja dotyczy budowy pierwszej w naszym mieście velostrady. To realizacja bezkolizyjnej drogi rowerowej o szerokości 4 m i długości blisko 4,4 km oraz całej infrastruktury towarzyszącej z punktami odpoczynku dla rowerzystów, chodnikiem i oświetleniem. Wartość tej inwestycji to blisko 11,5 mln zł. Realizujemy również inne projekty rowerowe, właśnie dobiegła końca inwestycja w 1,2 km drogi rowerowej w rejonie ul. Hallera – dodaje prezydent.

Ukończony właśnie etap inwestycji to nowa infrastruktura dla rowerzystów biegnąca od ulicy Stacyjnej, przez Pogodną i Hallera, gdzie następnie łączy się ze strefą „Tempo 30" obejmującą ulice Wandy, Siewną oraz częściowo ulicę Korczaka. Dzięki niej miłośnicy jednośladów zyskali ponad 1200 metrów drogi oddzielonej od ruchu pieszych i samochodów. Jedynie na krótkim odcinku (w rejonie skrzyżowania z ul. Kuśnierską), ze względu na uwarunkowania terenowe, jest to odcinek pieszo-rowerowy. 

- Zakres inwestycji to nie tylko budowa drogi rowerowej. Prace obejmowały także przebudowę ciągów pieszych, budowę peronu przystankowego przy ul. Hallera, przebudowę zjazdów, modernizację sygnalizacji świetlnej w rejonie węzła ul. Hallera i Strzelców Bytomskich z S86, przebudowę i rozbudowę oświetlenia drogowego – tłumaczy Agnieszka Dutkiewicz, zastępca dyrektora ds. budowy infrastruktury technicznej w spółce Katowickie Inwestycje S.A.

Chociaż droga została już odebrana, to w ciągu najbliższych kilku miesięcy zostaną na niej przeprowadzone jeszcze dodatkowe prace. Chodzi o kilkunastometrowy odcinek w rejonie skrzyżowania ul. Strzelców Bytomskich z ul. Milowicką przy wiadukcie trasy S86, gdzie samochody ciężarowe „ścinając" zakręt najeżdżają na nawierzchnię drogi dla rowerów. Siła ciężkich pojazdów wpływa niszcząco na nawierzchnię, dlatego Katowickie Inwestycje S.A. i Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad pracują nad rozwiązaniem tej kwestii.

Droga rowerowa wzdłuż Korczaka będzie gotowa w III kwartale

Trwa budowa drugiego etapu rowerowego połączenia ul. Techników i al. Niepodległości z trasą rowerową nr 5, tym razem zlokalizowanego wzdłuż ulicy Korczaka. Dwukierunkowa droga dla rowerów o szerokości 2,0 m i długości 850 m będzie miała swój początek na wysokości szpitala psychiatrycznego i zostanie w większości poprowadzona wschodnią stroną jezdni. Na drugą stronę rowerzyści przedostaną się przejazdem sąsiadującym z nowym przejściem dla pieszych, czyli ok. 200 metrów za wieżą wodną. Stąd trasa poprowadzi dalej na północ, gdzie będzie się kończyć strefą uspokojonego ruchu przy ul. Borki (strefa „Tempo 30"), skąd bezpiecznie można dojechać rowerem do trasy rowerowej nr 5 oraz Doliny 5 Stawów. Przy drodze zostanie zamontowane oświetlenie, a w ramach prac zostaną także przebudowane zjazdy do posesji oraz chodniki w rejonie przejść dla pieszych.

 

Infrastruktura rowerowa na Mysłowickiej z nową nawierzchnią

W tym tygodniu rozpoczną się roboty związane z wymianą nawierzchni drogi rowerowej wzdłuż ulicy Mysłowickiej. Dotychczasowa kostka zostanie rozebrana, a zastąpi ją nawierzchnia asfaltobetonowa. Ponadto w ramach robót wykonawca przeprowadzi korektę przebiegu drogi w rejonie ul. Batalionów Chłopskich. W przetargu na tę inwestycję wybrana została oferta ZRDiTZ „ROMUS" o wartości ponad 565 tys. zł, a prace mają potrwać maksymalnie 45 dni. Roboty będą prowadzone przy zachowaniu ruchu pieszych i pojazdów, ale mogą występować punktowe ograniczenia. Wymiana nawierzchni drogi rowerowej to wykonanie projektu, który został zgłoszony w budżecie obywatelskim i w 2021 roku wybrany głosami mieszkańców Giszowca do realizacji.

Drogi dla pieszych i rowerów na kolejnym docinku Meteorologów

To nie jedyne inwestycje rowerowe MZUiM, które będą realizowane w najbliższym czasie. Zakład Robót Drogowych „DIORYT" został wybrany na wykonawcę drogi dla pieszych i rowerów na odcinku od ul. Bazaltowej do ul. Francuskiej. Zostanie poprowadzona po stronie ogródków działkowych zlokalizowanych przy ul. Meteorologów. To projekt wybrany w ramach Budżetu Obywatelskiego, a długość nowej drogi wynosi nieco ponad 650 m. Wartość złożonej w przetargu oferty to niecałe 560 tys. zł. Na realizację inwestycji wykonawca będzie miał 45 dni od momentu przekazania placu budowy.

W tym rejonie zostanie zrealizowana również inna inwestycja pieszo-rowerowa z Budżetu Obywatelskiego. Tym razem chodzi o odcinek pomiędzy ul. Porfirową i Bazaltową o długości 260 m. Wybrany wykonawca - Zakład Robót Drogowych „DIORYT" - który oszacował koszt robót na 465 tys. zł, zrealizuje roboty związane z tą inwestycją w ciągu 45 dni od dnia przekazania placu budowy.


 
Kolejne przetargi na inwestycje rowerowe i drogowe w Katowicach

Trwa przetarg na inwestycje na Meteorologów.jpg

Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Katowicach rozpoczął przetargi na kolejne inwestycje w infrastrukturę rowerową oraz drogową w mieście. Wykonawcy wyłonieni w tych przetargach zajmą się takimi robotami jak: budowa drogi dla pieszych i rowerów wzdłuż ulicy Meteorologów, budowa drogi rowerowej wzdłuż ulicy Granicznej, a także budowa ronda na skrzyżowaniu ulic Strzelców Bytomskich i Pod Młynem.

- Sukcesywnie rozwijamy infrastrukturę dla rowerzystów – od 2015 roku w Katowicach powstały 52 km takiej infrastruktury. Oprócz budowy pierwszej w naszym mieście velostrady, która połączy Brynów z Giszowcem, działamy także na innych frontach. Trwa procedura przetargowa, która ma wyłonić wykonawców budowy drogi rowerowej wzdłuż części ul. Granicznej oraz trzeciego, ostatniego już, odcinka drogi dla pieszych i rowerów wzdłuż ul. Meteorologów, która docelowo poprawi bezpieczeństwo i komfort poruszania się rowerzystów łącząc os. Zgrzebnioka z ul. Francuskąmówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Droga dla pieszych i rowerów na kolejnym docinku Meterologów

Przetarg dotyczy budowy drogi dla pieszych i rowerów na odcinku od ul. Bazaltowej do ul. Francuskiej, o długości nieco ponad 650 m. Dzięki tej realizacji poprawi się płynność przemieszczania rowerzystów, a także zwiększy się wygoda i bezpieczeństwo zarówno ich, jak i pozostałych uczestników ruchu. Nowa droga dla pieszych i rowerów poprowadzona zostanie po stronie ogródków działkowych zlokalizowanych przy ul. Meteorologów i będzie biegła od skrzyżowania z ul. Bazaltową do ul. Francuskiej.  W przetargu na realizację prac przewidziano 45 dni, a zainteresowani wykonawcy mogą składać oferty do 29 lutego. Realizacja tej inwestycji jest wynikiem wyboru dokonanego w ramach Budżetu Obywatelskiego, wniosek ten w głosowaniu dla projektów lokalnych z Brynowa cz. wschodniej-os. Zgrzebnioka uzyskał 466 głosów.

Jednocześnie trwa przetarg na roboty budowalne przy sąsiadującym, 260-metrowym odcinku ul. Meteorologów, pomiędzy ul. Porfirową i Bazaltową. W tym przypadku otwarcie ofert nastąpi 23 lutego.

Rowerem do centrum

Kolejne istotne zadanie również realizowane w związku z wynikiem głosowania przeprowadzonego w ramach Budżetu Obywatelskiego, to budowa drogi rowerowej wzdłuż ul. Granicznej od Ronda Zenktelera do ul. Sikorskiego. Realizacja tej inwestycji wiąże się z robotami ziemnymi i przebudową istniejącego chodnika na odcinku ponad 300 metrów. Ponadto na odcinku od ul. Sikorskiego do ul. Krasińskiego zostanie namalowany znak P-27, czyli tzw. „sierżant rowerowy" - „Sierżanty rowerowe" pojawiły się w Polsce pod koniec 2015 roku dzięki nowelizacji rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach, a formalna definicja tego znaku poziomego brzmi „kierunek i tor ruchu roweru" – mówi Piotr Handwerker, dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów, który odpowiada za realizację tej inwestycji. Otwarcie ofert  zaplanowane jest na 28 lutego. Podobnie jak we wspomnianej wcześniej inwestycji, w tym przypadku wybrany wykonawca również będzie miał 45 dni na przeprowadzenie prac od momentu przekazania placu budowy.

Budowa ronda na skrzyżowaniu ul. Strzelców Bytomskich i Pod Młynem

Następna inwestycja dotyczy kierowców poruszających się przez Dąbrówkę Małą. Prowadzony jest przetarg mający wyłonić wykonawcę ronda, które powstanie na skrzyżowaniu ulic Strzelców Bytomskich i Pod Młynem. Wyłoniony w przetargu wykonawca przebuduje to miejsce, tworząc trzywlotowe rondo, które upłynni ruch i ułatwi kierowcom poruszanie się. Każdy z wlotów skrzyżowania będzie „skanalizowany", czyli przeciwne kierunki ruchu zostaną oddzielone wyspą kierunkową. Dodatkowo przejścia dla pieszych zostaną przesunięte w kierunku ronda i doświetlone, tak by zwiększyć bezpieczeństwo osób z nich korzystających. Potencjalni wykonawcy mogą składać swoje oferty na realizację tej inwestycji do 1 marca br. 


 
1 - 4Dalej
sprawdź także

Kato TV
W Katowicach
KISS
Katowice - Miasto Nauki
Katowicka Karta Mieszkańca
Kupuj lokalnie, wspieraj realnie

Projekt Budowa Portalu Korporacyjnego Urzędu Miasta Katowice współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013

Logo - Program regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Logo - Śląsk - Pozytywna Energia
Logo - Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego - realna odpowiedź na realne problemy

Copyright © UM Katowice